Човечеството живее на екологичен кредит

  03 Август 2017, 08:46     4888     0   
     


Малко след средата на 2017 г. населението на Земята премина ежегодната граница на допустимото използване на природни ресурси, става ясно от изследване на научния център Global Footprint Network.

За първите седем месеца от годината човечеството е изразходвало естествените ресурси, които планетата е способна да възобнови и предостави за 12 месеца. Това обяви международната природозащитна организация WWF, като посочва, че от днес населението на Земята живее на т.нар. екологичен кредит. Анализът на WWF се прави ежегодно от организацията Global Footprint Network, която мери отпечатъка на човечеството върху планетата. Тя е изчислила, че известният още като Деня на надхвърлянето настъпва все по-рано, което пък означава, че хората използват все повече екологични ресурси и услуги. В тази графа попадат гори, вода и рибни запаси, които природата успява да възстанови само частично.

Според специалисти от Global Footprint Network емисиите на парникови газове представляват повече от половината от общото отрицателно въздействие върху околната среда. „Ако е възможно да се намалят тези емисии на половина, тогава можем да преместим границата до кредит с три месеца”.

Представител на германското обединение на еколозите написа: „Всичко, което употребяваме тази година след 2 август е откраднато от бъдещите поколения. Задачата на политиците е да не допускат това”. "Със сегашните темпове на потребление се нуждаем от 1.7 планети на година, за да задоволим консумацията си", пише в анализа на WWF.

Специалистите отбелязват, че населението е започнало да изразходва ресурсите по-бързо, отколкото преди, и границата на допустимото ползване всяка година се приближава към началото на годината. Например, миналата година човечеството е започнало да живее „на кредит” от 3 август, през 2015 – 4 август, а преди 10 години дата е била 15 август. От първото си изчисление датата се движи в календара от 19 декември 1987 г. до 2 август тази година - само седем месеца в годината - разкривайки шокиращия темп, с който се извършва деградацията на околната среда.

От българската секция на природозащитната организация препоръчват да се спре процесът на "безогледно унищожаване на рибните ресурси на планетата". Обръща се внимание на есетрите, познати още като "Динозаврите на Дунав". Това са най-големите сладководни риби, които са оцелели 200 милиона години. Днес те били на изчезване заради унищожаване на местообитанията им и незаконен риболов. Гората пък осигурявала чист въздух и вода, като е и дом на редица застрашени видове, и заради това хората трябвало да сигнализират за всяка незаконна сеч.


     

 


Последни

България

Парламентът сложи край на зеления рекет

   09 Април 2024   3746    1