Държавата не изгражда язовир Черни Осъм, защото еколозите са против него

  27 Юли 2025, 19:18     488     0   
     


От над 3 десетилетия проектът за изграждането на язовир Черни Осъм, който трябва да снабдява Плевен, Ловеч и Троян с чиста питейна вода, е блокиран от зелени неправителствени организации. Еколозите са против него, защото съоръжението щяло да навреди на Национален парк Централен Балкан и биосферен резерват Стенето.

Кои са против изграждането на язовира?  

На първо място срещу проекта за довършването на язовир Черни Осъм са еколозите от партията „Зелено движение“ и коалицията "За да остане природа в България". Въпреки лицемерните изказвания на съпредседателя на партията Тома Белев и други зелени активисти, че не възпрепиятстват подобни проекти, те от години показват с действия, че са против строитеството на нови язовири в страната. Според еколозите у нас имало достатъчно на брой язовири, а изграждането на нови щяло да засегне защитени територии и зони по Натура 2000. Против са и жителите на село Черни Осъм, защото в чашата на язовира влизат техни имоти. 

Истината е много по-различна от твърденията на зелените. Язовири у нас не са изграждани от 80-те години. От тогава до сега няма построен нито един нов. След 1990 г. са довършени едва 11.

Въпреки твърденията, че България е на 3 място по язовири на глава от населението в света, това не е много вярно. Статистиката е, че у нас има 6840 язовири, но в голямата си част са за напояване, промишлени нужди и за ВЕЦ. От 1950 до 1985 г. са построени около 2000 язовира, но само 215 от тях са класифицирани като големи за питейни и битови нужди.

Всъщност болшинството от тези 6840 така наречени язовири са полуразрушени земно насипни водоеми, с компрометирани напукани стени и с окрадени помпени станции и тръби. Затова станаха и наводненията с човешки жертви в Мизия, Болярово и на други места.

Заради неравномерното разположение на водната инфраструктура, много части от страната са на воден режим, който засяга около 800 000 човека. В същото време вода в страната има достатъчно. Затова единственият начин за справяне с тези кризи, въпреки съпротивата на екологичните неправителствени организации и партията „Зелено движение“, е изграждането на нови язовири.

Има и друг голям проблем при строителството на язовири. И той е, че под натиска на зелените Сандов и Белев докато бяха министър и зам -министър,с е възстанови двуинстанционното съдебно обжалване на обектите от национално значение, каквито са магистрали, тунели, мостове, влючително и язовирите.

При положително становище на държавните институции за довършването на язовир Черни Осъм, еколозите със сигурност ще обжалват. Съдебните дела ще продължат с години, а жителите на областите Плевен и Ловеч, и всички други населени места, ще продължават да са без вода .