Дирекцията на парк Витоша отказва да промени плана за управление

  10 Март 2025, 09:07     5715     13   
     


По информация на Еко Новини, писмото с исканите промени в плана за управление на парк „Витоша“ още в същия ден, когато е подадено, е предадено на бившия директор Тома Белев, за да даде мотиви как да бъде отказано предложението.

 

На 20 февруари Коалиция "Природата за хората и регионите", в която участват общини и неправителствени организации, изпраща писмо до Министерството на земеделието и горите, Изпълнителната агенция по горите и Дирекцията на парк Витоша с искане за стартиране на процедура за промяна на действащия от почти 20 години план за управление.

Основанието за искането е, че драстично е нарушен Законът за защитените територии и Наредбата за разработване на планове за управление на защитени територии. Според двата документа актуализацията на планове за управление се прави задължително на всеки 10 години. За парк Витоша такава не е извършвана от 20 години.

Сметната палата също потвърди проблема, като установи десетки драстични нарушения по отношение на плана. Разкрито е, че в Дирекцията на парк Витоша неправомерно от над 9 години отлежава нов план за управление, за който са дадени 600 000 лева. Въпреки това, той все още не е предаден на Министерството на околната среда и водите за провеждане на Висш експертен екологичен съвет.

Какво се предлага?

В писмото, с което разполага Еко Новини, се предлагат следните изменения и допълнения в частта от плана „Подмяна на лифтови съоръжения“:

  1. Текстът: „С настоящия план не се предвижда изграждането на нови ски писти и лифтови съоръжения“ да остане непроменен.

Мотиви: Преди повече от 10 години е разработен нов актуализиран план за управление, в който са разписани процедурите за изграждане на нови лифтове след екологична оценка. Докато той не бъде утвърден, единствено належащо е подмяната или реконструкцията на старите съоръжения.

  1. Текстът: „Капацитетът на новото лифтово съоръжение не може да надвишава капацитета на пистата, която обслужва“ да отпадне.

Мотиви: Няма нормативно изискване един лифт да обслужва само една писта. Лифтовете са въжени транспортни средства, използвани целогодишно, а не само през зимата. Освен това няма норматив, който да определя броя на туристите и скиорите на една писта.

  1. Текстът: „Помощните съоръжения и постройките не трябва да излизат извън строителните граници на съществуващите“ да отпадне.

Мотиви: Повечето лифтови съоръжения в парк Витоша са с малък капацитет и са изграждани преди 40-50 години. Например, Драгалевският и Романският лифтове разполагат с дървени двойни седалки и капацитет от едва 300 и 540 човека на час. Новите съоръжения имат различни размери и брой седалки, което налага разширение на станциите за безопасност и ефективност.

  1. Текстът: „Реконструкцията на лифтовите съоръжения се ограничава в границите на съществуващите трасета“ да се промени на:

„Реконструкцията на лифтовите съоръжения се извършва при спазване на съществуващите трасета, като сервитутът и размерът на станциите се съобразяват с вида на лифта, неговия капацитет и изискванията за безопасност. Максимално допустимата широчина на сервитута е 12 метра (по 6 м двустранно от оста на съоръжението).“

Мотиви: Старите лифтове не могат да бъдат подменени без промяна на трасетата. Новите технологии изискват различни фундаменти, различен брой стълбове и по-големи станции. За определяне на сервитута е използвана Наредба 16 от 9 юни 2004 г. за сервитутите на енергийните линейни обекти.

Състоянието на лифтовите съоръжения в природен парк Витоша е трагично и обидно за софиянци. Действащият план за управление е пълен със забрани и взаимно противоречащи си текстове – някои допускат подмяна на старите лифтове, а други я забраняват.

Същевременно, актуализираният през 2015 г. нов план за управление, за който са похарчени 600 000 лева, все още няма екологична оценка, не е преминал Висш експертен екологичен съвет и не е приет от Министерски съвет.

Предложените изменения на действащия план напълно защитават екосистемите в парка и същевременно позволяват решаването на проблема с подмяната на старите и амортизирани лифтове.

И най-важното – при така предложените промени в частта „Норми и режими“ екологичните процедури могат да бъдат сведени до преценка на Министерството на околната среда и водите единствено за необходимост от екологична оценка или ОВОС.


     

Алекс16.03.2025 г., 23:09 ч.

Витоша от години има спешна нужда от нов план за управление и нова и модерна инфраструктура. Но заради измислените претенции на шепа еко талибани нищо не се случва!

Филип16.03.2025 г., 13:11 ч.

Псевдо-еколозите са основната причина за проблемите на Витоша

Димо12.03.2025 г., 17:09 ч.

Няма нищо вярно с тезата на еколозите ,че заради Банско и Боровец не се ремонтират лифтове на Витоша.Това е пропагандата на зелените. И в двата курорта и в Пампорово, големият процент са чужденци.Истината е ,че Тома Белев и компания ,саботират и ще продължават,докато имат влияние в дирекцията на парк Витоша.Там всички са тъмно зе

Маргарита Александрова12.03.2025 г., 15:14 ч.

Не е чудно защо се забранява изграждането на нови лифтове на Витоша. Собствениците на Боровец и Банско нямат интерес от развитието на туризма, вкл. Ски на Витоша. А разрешения за строежи в парк Витоша се издават постоянно. Сградите вече стигат до Коритото, както е казано в друг коментар. А Витоша е нужна на гражданите като планин

Маргарита Александрова12.03.2025 г., 15:14 ч.

Не е чудно защо се забранява изграждането на нови лифтове на Витоша. Собствениците на Боровец и Банско нямат интерес от развитието на туризма, вкл. Ски на Витоша. А разрешения за строежи в парк Витоша се издават постоянно. Сградите вече стигат до Коритото, както е казано в друг коментар. А Витоша е нужна на гражданите като планин

Христо12.03.2025 г., 09:37 ч.

Белев си развява байрака а министерство на земеделието ,вместо да вземе мерки,мълчи.

Белчев12.03.2025 г., 08:38 ч.

Докато Тома Белев дава мнения за Витоша, софиянци ще карат ски на Боровец и ще ходят на екскурзии на Рила. Докато слугуваме в ЕС няма да ни разрешат да развиваме конкурентни на западните курорти, български такива. Не зле българската прокуратура да се самосизира за това кой финансира българските еко активисти, както личното им ф

Асен11.03.2025 г., 19:55 ч.

Зелената мафия държи Витоша като заложник с цел да изнудва

Стоянка Дончева11.03.2025 г., 12:41 ч.

Витоша е застроена почти до Копитото, но нов лифт не може?!

20511.03.2025 г., 10:47 ч.

Срам, срам и позор сме ние българите! Доминират лични интереси,които провалят всякъкви планове. София спешно се нуждае от осъвременяване на лифтните съоръжения!