Изпълнени ли са политиките на ЕС в областта на околната среда за България?

  21 Февруари 2017, 09:30     4333     0   
     


Европейската комисия извърши преглед на изпълнението на политиките на ЕС в областта на околната среда и изготви доклади за всички държави-членки на ЕС. От съюза очертаха общите предизвикателства и начини за обединяване на усилията с цел постигане на по-добри резултати. Резултатите показват, че политиките работят, но съществуват пропуски при прилагането на правилата из цяла Европа. Най-неотложни за изпълнение са политиките по управление на отпадъците, природа и биоразнообразие, качество на въздуха, шум и качество на водите.

В българския доклад се посочва, че „от присъединяването си през 2007 г. насам България е постигнала значителни подобрения в своите екологични показатели. Въпреки че българското законодателство отразява точно екологичните изисквания, договорени на равнище ЕС, все още съществуват предизвикателства във връзка с неговото прилагане на национално ниво“. Според  доклада също така страната ни е постигнала висока степен на съответствие по отношение на качеството на питейните води и водите за къпанe. Положителна е оценката и за плана за управление на отпадъците, в който са използвани модели от други държави-членки.

Информационен лист

Доклад за България

Веднага след публикуването на доклада, в  Брюксел международната природозащитна организация WWF връчи на комисаря по околна среда Кармену Вела доклад с препоръки за подобряване на функционирането на европейската мрежа от защитени територии Натура 2000.

В доклада на ЕК са включени и негативни примери за функциониране на мрежата от България. ЕС е изградил един от най-новаторските, наднационални системи за природозащита в света - мрежата Натура 2000. Но прилагането й може да се подобри и защитата на природата на много места да заработи реално, а не да остане зададена само на хартия, се казва още в доклада на Комисията. Проучването показва и добрите примери за опазени застрашени видове и за икономически просперитет, когато природозащитните мерки са прилагани ефективно от местните власти и от Европейската комисия. 
България единствена от държавите-членки, представени в доклада, присъства в него с два негативни примера за неефективно прилагане на Натура 2000 - Пирин и Янтра.

България, на трето място в Европа по площ в Натура 2000, вече се възползва от мрежата - тя често е единствената защита на незастроени черноморски плажове, като Камчийски пясъци, благодарение на Натура в България има забрана за ГМО, почти 90 % от старите гори са под защитата на Натура 2000, мрежата е единствената защита и на последните, частично запазени естествени реки у нас.

Чуйте повече по темата.


     

 


Последни

България

Парламентът сложи край на зеления рекет

   09 Април 2024   3705    1