Близо 500 младежи са обучени по проекти за наблюдение на околната среда

  17 Октомври 2016, 11:54     5344     0   
     


Над 480 доброволци са обучени за наблюдение на водите и биоразнообразието по проекти, финансирани от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП). „Ефектът от обучението е голям, тъй като това са млади хора, които ще подпомогнат каузата за опазване на околната среда и гарантиране на добро качество на живот“, каза заместник-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова във втория ден от международния форум „Слушаме природата, даваме решения“. Голяма част от обучените са представители на уязвими социални групи.

МОСВ е програмен оператор на програмите БГ02 - „Интегрирано управление на морските и вътрешните води“ и БГ03 - „Биологично разнообразие и екосистеми“ на ФМ на ЕИП. Бюджетът на всяка от двете програми е 9 411 764 евро, а осъществяваните по тях проекти в страната са 38. 12 са насочени към опазване на водите и управление на риска от наводнения, а 26 са за картиране на различни екосистеми, оценка на екосистеми услуги, и проучване на инвазивни видове. Проектите се изпълняват от 71 бенефициента, с участието на международни партньори.

„Доброто програмиране, капацитетът на програмния оператор и на бенефициентите, както и ефективното партньорство са условия, за да бъде една програма успешна“, каза пред гостите на форума Атанаска Николова. Тя изрази увереност, че и през следващия програмен период на ФМ на ЕИП опазването на околната среда и устойчивото управление на природните ресурси ще бъдат сред приоритетите, а със съвместни усилия ще се постигнат значими резултати в полза на природата и хората.

След анализ на резултатите ще можем да излезем с подходящи предложения за следващия програмен период, каза Силвия Рангелова, ръководител на Програмния оператор. По думите й научените уроци при реализацията на проектите в настоящия програмен период са добра база за надграждане и постигане на високи цели.

В рамките на двудневния форум чуждестранните гости посетиха ВЕЦ „Рила“ и яз. „Огняново“ и се запознаха с резултатите по проекти за оценка на въздействието на ВЕЦ върху речните екосистеми, и за наблюдение и превенция на навлизане на инвазивните видове.

Източник: Пресцентър на МОСВ


     

 


Последни