Германия очаква завръщане към полезните изкопаеми като източник на енергия през следващите месеци

  26 Август 2024, 12:51     1143     0   
     


Германия очаква завръщане към полезните изкопаеми като източник на енергия през следващите месеци, след като растежът на вятърната енергия през тази година е незадоволителен.

През 2024 г. вятърната енергия в Германия ще нарасне с едва 1%, което е най-бавният темп на растеж за последните три години. Ниските скорости на вятъра, съчетани със забавянето на строителството на нови мощности, сериозно ограничават напредъка на водещия източник на електричество в страната, което може да се окаже разочароващо за защитниците на чистата енергия.

Този по-слаб от очаквания растеж на вятърната енергия може да принуди Германия да се обърне към изкопаемите горива, за да отговори на нарастващите енергийни нужди в края на 2024 г. Ако промишленото потребление на електроенергия се увеличи, а търсенето на отопление за домакинствата и търговските обекти нарасне през зимата, предприятията ще бъдат принудени да увеличат производството на електроенергия от въглища и природен газ.

Разочароващ растеж на вятърната енергия

Въпреки че вятърните ферми изпревариха въглищните електроцентрали като основен източник на производство на електроенергия в Германия през 2023 г., и вятърната енергия остана основен източник на електричество през първата половина на 2024 г., разочароващите резултати през втората половина на годината поставят под съмнение бъдещия растеж.

Вятърната енергия представлява около 28% от електроенергията в Германия през първите седем месеца на 2024 г., според данни от енергийния мозъчен тръст Ember. Този дял е леко увеличен спрямо 27% през 2023 г., но не успява да постигне значителен напредък в сравнение с въглищата (19.5%) и слънчевата енергия (17.5%).

През юли 2024 г. общото производство на електроенергия от вятърни ферми спадна до най-ниското си ниво за повече от година поради ниските скорости на вятъра, които са типични за най-горещото време на годината. Въпреки че се очаква вятърната енергия да се възстанови от септември нататък, прогнозите на LSEG сочат, че производството на вятърна енергия през последното тримесечие на годината ще бъде с 12% по-ниско в сравнение със същия период на 2023 г.

Ако тези прогнози се потвърдят, годишното производство на вятърна енергия за 2024 г. ще бъде само с 0.9% по-високо от това за 2023 г., въпреки инвестициите в сектора, което е далеч под годишния растеж от 12.4% през 2023 г. и 11.2% през 2022 г. Това ниско ниво на растеж е значително разочарование за защитниците на чистата енергия, които очакваха по-съществен напредък.

В този контекст, рязкото нарастване на употребата на изкопаеми горива изглежда неизбежно, тъй като страната ще трябва да компенсира недостатъчното производство от вятърната енергия, за да задоволи енергийните нужди на нацията през зимните месеци. Това може да доведе до повишаване на емисиите и връщане към по-зависима от въглища и газ енергийна структура.


     

 


Последни

България

АЕЦ Козлодуй отбелязва 50-годишен юбилей

   04 Септември 2024   793    0