Германски индустриалци към канцлера Мерц: Няма зелено икономическо чудо

  13 Юли 2025, 19:01     663     0   
     


Германия се намира в най-тежката икономическа криза от Втората световна война насам, алармират водещи индустриалци и синдикални лидери в отворено писмо до федералния канцлер. Само през последната година страната е загубила безвъзвратно над 100 000 индустриални работни места. Причината – високите енергийни цени, бюрократичната парализа и неуспешният енергиен преход.

„Зеленото икономическо чудо“ не се състоя

Подписалите писмото остро критикуват двойния отказ на Германия от ядрената и въглищната енергия. Те твърдят, че страната е попаднала в капана на скъпите възобновяеми източници, които не осигуряват нужната енергийна сигурност въпреки десетилетия държавни субсидии.

„Пациентът е на път да умре на операционната маса“ – с тази силна метафора авторите описват състоянието на германската индустрия, като предупреждават, че високите цени на електроенергията вече заплашват не само икономиката, но и социалния мир в страната.

Исканията: индустриален ток на конкурентна цена и край на хаоса

В писмото се настоява за спешен политически обрат чрез нова „Индустриална и икономическа програма 2030“. Основните искания включват:

  • Индустриална тарифа от 5 евроцента на киловатчас, без допълнителни „политически“ и екологични надбавки.

  • Пълно освобождаване от мрежови такси за енергоемките производства.

  • Мораториум върху затварянето на електроцентрали, докато не бъдат изградени нови и сигурни мощности.

  • Край на хаотичното разширяване на вятърна и слънчева енергия – разрешителни само за проекти, съвместими с мрежата.

  • Реформа на системата за търговия с въглеродни емисии и търговска защита на ЕС, включително мерки срещу дъмпинга от Китай.

  • Модернизация на водородната стратегия с алтернативи при неуспех на „зелените пазари“.

  • Ясни инвестиционни стимули за технологии за улавяне и съхранение на въглерод (CCU/S).

Сред подписалите са представители на ключови компании и синдикати – LEAG, ArcelorMittal, BASF, IGBCE и други. Всички те подчертават, че настояват не за субсидии „по феодален модел“, а за предвидима регулаторна рамка, която да позволи отново дългосрочно планиране, инвестиции и създаване на качествени работни места.

„От действията на това правителство зависи не абстрактното бъдеще на индустрията, а конкретно бъдещето на милиони добри работни места“, се казва в края на писмото. „Времето за празни думи изтече.“