Не, Големия бариерен риф в Австралия не е мъртъв. Но, той е в беда.

  17 Октомври 2016, 14:05     6020     0   
     


Снимка: Michelle Jonker © AIMS

Може би сте чули или прочели, че Големият бариерен риф в Австралия е обявен за мъртъв след... 25 милиона години живот.

Но, преди да започнете да тъгувате трябва да знаете, че една от най-забележителните черти на планетата е възможността и да се самовъзстановява.

Тези от вас, които се интересуват, разбират и изучават какво е коралова устойчивост знаят, че състоянието на кораловата система в рифа има надежда да се възстанови.

Големият бариерен риф не е мъртъв. В момента има събитие, което се нарича „Масово избелване“, но се знае, че коралите са в състояние да се възстановят буквално от ръба на смъртта. Коралът е животно и съществува като такова, когато е в симбиоза с фитосинтеза на водораслите. Водораслите дават храна на коралите в замяна на голям дом, но когато водата стане твърде топла водораслите се превръщат в химически разрушители за коралите. Когато това се случи коралите изплюват облачета от водорасли, за да се защитят. Така се премахват всички цветове от кораловата тъкан, която става прозрачна и дава възможност да се вижда скелета на корала. Така, че не е задължително коралът да е мъртъв, за да се вижда с бял цвят.

„Масовото избелване“ е тревожно събитие, когато коралите изпускат водораслите, като ключов източник на храна, за прекалено дълго време. Тогава те ще умрат от глад. Но, ако температурата на водата се понижи, то водораслите отново ще се задържат върху коралите и те ще ги използват като основен източник на храна.

За съжаление топлите води все още не освобождават от своята хватка много от рифовете в Тихия океан. Повече от девет месеца се наблюдава постоянно висока температура, която държи коралите в режим на глад. „Масово избелване“ е имало през 1997-1998 г., но сега 2015-2016 г. щетите са по-обширни, поради по-дългият период от време.


     

 


Последни

България

Парламентът сложи край на зеления рекет

   09 Април 2024   3752    1