Ландшафтен парк "Малка България"

  16 Февруари 2017, 13:44     8122     0   
     


На площ от около 50 декара се разполага крайпътният Ландшафтен парк "Малка България", който събира богато разнообразие от природни гледки, растителни видове и забележителности. Като част от екозона “Средна Янтра”, територията на парка е маркирана с табели, поставени на пътя, които няма как да не ви изкушат да поспрете за кратка почивка. Специално изграден паркинг улеснява бързото намиране на място за спирка. Прохладата на вековни дървета, свежестта от студената и бистра вода на чешми и малки езерца, уютни беседки и живописни дървени мостчета – това са само част от щедрите предложения на “Малка България”. Изградените места за почивка са превърнали крайпътния парк в чудесна територия за пълноценна разходка и приятно прекарване на свободното време за цялото семейство. Детски игри на воля - сред чистия въздух на природата, красиви гледки от автентичната и естествена местност, опознаване на растителния свят, дива и буйна зеленина, места за лагеруване и пикник, възможности за приготвяне на барбекю – съчетанието от наслада, както за духа, така и за тялото.

Местоположение:                         

Ландшафтен парк “Малка България” се разполага близо до разклона за село Кесарево и отбивката за село Железарци, на 19 км. от гр.Стражица

Транспорт:

До обекта може да се стигне с автомобил или автобус

Характерни и уникални черти:

Сред чудесно реализираните проекти по Програма Фар “Развитие на българския екотуризъм” и с помощта на финансови средства, предоставени на страната ни от Европейския съюз, e изграден и крайпътния Ландшафтен парк “Малка България”.

Забележителности в близост:

• защитена местност „Железарци • Картинна галерия • местността „Калето” • Църквата „Света Параскева”

Редки видове от биологичното разнообразие в района:

На 5 км югозападно от Горна Оряховица се намира" Божур поляна", обявена за защитена местност през 1968 г. Тя е държавен горски фонд и попада в землището на с. Първомайци. Опазва се естествено находище на див божур, превърнал се в символ на града. На територията й преобладава широколистната растителност от зимен и летен дъб, бряст, габър, липа, върба, топола и акация. За опазване на биологичното разнообразие, както и на характерни забележителни обекти, за защитена територия в община Стражица е обявена местността „Железарци”.


     

 


Последни