Заради пандемията: учени наблюдават бебешки бум при морските костенурки

  29 Октомври 2020, 21:03     9021     0   
     


Излюпването на морски костенурки е един от най-грандиозните природни спектакли, а десетки хиляди се събират, за да го наблюдават.

Интересът на хората обаче обикновено има негативни последици над малките, които започват живота си на плажните ивици и трябва да се придвижат до океана. Дезориентацията от човешкото присъствие е сред основните причини всяка година все по-малко костенурки да достигат до водата.

Тази година обаче, заради пандемията, ситуацията е различна.

Учени констатират, че на много от плажните ивици по света, където гнездят костенурките, се наблюдава бум на оцелели бебета.

По-малкото плажуващи, туристи и лодки определено има своя благоприятен ефект върху популациите на костенурките.

От мексиканската организация за защита на животните „Tortugueros del Desemboque“ съобщиха днес, че около 2250 костенурки от застрашения вида маслинова ридлея са успели да достигнат океанските води. Това е огромен ръст в сравнение с миналата година, когато броят им е бил по-малко от 1000.

„Тази година бе изключително тежка за мексиканското общество. Затова сме изключително щастливи, че по време на тази трагедия, сме свидетели на това чудо на природата. Явно по-малкото хора и лодки има своя ефект“ коментира Майра Естрела Астрога от организацията.

Във Флорида, където между март и края на октомври гнездят около 90% от морските костенурки в САЩ, учените наблюдават същото явление.

„Откриха съществена разлика в броя на оцелелите морски костенурки през тази година. Докато плажовете бяха затворени заради пандемията наблюдавахме, че около 61% от малките костенурки от вида карета успяват да изминат успешно дългия път от пясъка до водата. Когато плажовете работят, този процент е около 46“ коментира Джъстин Пероут от центъра за морски живот Карета.

Подобна е статистиката и за другите видове морски костенурки, които гнездят по плажовете на Флорида. Учените от програмата на аквариума в Моут за опазване на морските костенурки, които правят мониторинг на 56 км плажове във Флорида са регистрирали 3716 гнезда на костенурки – четвъртият най-висок брой от 80те години насам. Най-голям скок на оцелелите малки са наблюдавали при видовете кожести и зелени морски костенурки.

В Доминиканската република, според данни на „Технологичния институт в Санто Доминго“, на някои от известните места за гнездене са регистрирани двойно повече гнезда на  защитени видовете морски костенурки в сравнение с предходни години.  

Учените смятат, че ако тези нива се запазят в следващите няколко години, то популациите на различните видове застрашени морски костенурки могат да станат много по-стабилни.  


     

 


Последни

България

Парламентът сложи край на зеления рекет

   09 Април 2024   3713    1