Американска авиокомпания ще използва гориво от рециклиран боклук

  07 Януари 2020, 18:19     8018     0   
     


Американската авиокомпания “JetBlue” планира да използва иновативно авиогориво, което се прави от преработени отпадъци и изпуска 80% по-малко газове, които замърсяват околната среда. Решението е част от голям проект на компанията да помага за борбата с климатичните промени.

Горивото се произвежда от финландската компания „Несте“ и при неговото горене се изпускат 80% по-малко въглероден диоксид, азотен оксид и други газове, които замърсяват околната среда. Нискотарифната авиокомпания ще изпробва новото гориво първоначално при полети си от Сан Франциско, които са по 17 на ден.

Освен това „JetBlue” ще компенсира своя въглероден отпечатък, като за всеки свои пътник на територията на САЩ ще дарява определена сума на каузи свързвани с опазването на околната среда и разработване на по-чисти горива. Инициативата ще започне от юли тази година и цели да намали нашумялата напоследък вина от пътуване със самолети. От компанията уверяват, че това няма да е допълнителна такса и сумата ще се поема от авиокомпанията.

„Това е цената на бизнеса. Ние винаги се опитваме да удовлетворим нуждите и желанията на пътниците ни – от телевизори на седалките до повече място за пасажерите ни. От бизнес гледна точка това не е много различно. Единствената разлика е, че освен да дадем на клиентите си това, което искат, ние адресираме и един голям социален проблем, какъвто са увеличаващите се емисии“ коментира в съобщение до медиите говорител на компанията.

Британският авиопревозвач „Easy Jet” също съобщи преди 2 месеца, че ще компенсира въглеродния отпечатък на своите полети, като дарява пари за екологични каузи и проучване на  горива.

Много авиокомпании по света вече предлагат на всеки свои пасажер да дари допълнителни средства за компенсиране на въглеродния отпечатък, който оставят при пътуване със самолет(около 3 долара допълнително за полет между Ню Йорк и Лос Анджелис). Събраните средствата се използват за финансиране на екологични проекти.


     

 


Последни

България

Парламентът сложи край на зеления рекет

   09 Април 2024   3633    1