
Федералното правителство на САЩ предлага мащабен нов план за разпределение на водата от река Колорадо, който може да доведе до съкращаване на доставките за Аризона, Калифорния и Невада с до 40%. Мярката е свързана с продължителната суша, прекомерното използване на водните ресурси и критично ниските нива на ключови язовири по течението на реката.
Предложението идва в момент, когато старият 20-годишен план за управление на водите изтича, а преговорите между седемте щата, които използват водите на река Колорадо, са в задънена улица. Затова федералните власти са се намесили с нова стратегия за справяне с недостига на вода.
Според Том Бушацке, директор на Департамента по водни ресурси на Аризона, Бюрото за рекултивация на САЩ е предложило 10-годишен план, при който Аризона, Калифорния и Невада може да бъдат принудени да намалят потреблението си с до 3 милиона акра-фута вода годишно. Това количество е достатъчно за снабдяването на между 6 и 9 милиона домакинства за една година — повече от броя на домовете в Аризона и Невада взети заедно.
Целта на плана е да се стабилизират нивата на водата в Лейк Мийд и Лейк Пауъл — двата големи резервоара, които са от ключово значение за водоснабдяването в региона, но през последните години са силно изчерпани.
Предложените от федералното правителство съкращения са почти двойно по-големи от предишната оферта на трите щата от долния басейн на реката. На 1 май Аризона, Калифорния и Невада предложиха доброволно да намалят потреблението си с 1,6 милиона акра-фута годишно. Новият федерален вариант обаче предвижда потенциално ограничение до 3 милиона акра-фута.
От Бюрото за рекултивация заявяват, че предложените мерки са насочени към осигуряване на стабилност в условия на сериозен риск и несигурност, като същевременно оставят възможност за промени, ако щатите постигнат общо решение.
Един от най-чувствителните въпроси е как ще бъдат разпределени ограниченията между отделните щати. Според Бушацке федералните власти са посочили, че съкращенията ще се основават на т.нар. „закон на реката“ — системата от споразумения и правила, които регулират използването на водите на Колорадо. Основен елемент в нея е договорът от 1922 г., който дава на Калифорния най-висок приоритет при използването на водата.
Това означава, че Аризона може да понесе най-тежкия удар. Бушацке определи предложението като „отрезвяващо“ и предупреди, че при най-тежкия сценарий водата по проекта Central Arizona Project — каналът, който пренася вода от река Колорадо към централната и южната част на Аризона — може да бъде сведена до нула.
Федералният план предвижда количеството вода, освобождавано от Лейк Пауъл и Лейк Мийд, да варира между 5 и 12 милиона акра-фута годишно в зависимост от водните нива. Според Бушацке, ако природата не помогне с повече валежи, реалните количества вероятно ще бъдат по-близо до долната граница.
Река Колорадо е жизненоважен източник на вода за милиони хора, земеделие, градове и индустрия в американския Югозапад. Но години на суша, нарастващо потребление и все по-голям натиск върху водните ресурси поставят системата пред едно от най-сериозните изпитания в съвременната ѝ история. Новият федерален план показва, че САЩ вече разглеждат водната криза не като временен проблем, а като дългосрочно предизвикателство, което ще изисква по-строги правила и болезнени компромиси.