Ски сезонът - 210 км писти, 4 курорта и нито един нов лифт

  13 Декември 2023, 10:14     1852     0   
     


За последните 15 години у нас няма построен нито един лифт.

След като снегът тази година не закъсня, в края на седмицата даваме официален старт на новия ски сезон. Как обаче изглежда той в числа? 

Разполагаме със ски писти с обща дължина от около 210 километра. Те се намират в 4 големи курорта, 8 ски зони, а на различни места в страната има и по-малки отделни писти. Най-високо можем да караме ски в „Боровец” – на близо 2550 метра. Най-дългата писта за ски алпийски дисциплини пък се намира в ски зоната „Мечи Чал” към „Пампорово”, с дължина от 3250 метра. Най-много писти пък има в Банско – общо 75 километра, съобщава Нова. 

Въпреки отличните условия, които предлагат планините ни при 130 дни средна продължителност на сезона, според експерти от сферата на туризма големият проблем остават съоръженията. Причината - лошата поддръжка на някои от тях или липсата им. Браншът подсеща, че за последните 15 години у нас няма построен нито един нов лифт.

Ако преди България е била лидер в зимната индустрия на Балканите и е имало години, в които туризмът ни е генерирал дори над 13.5% от БВП на страната, сега този процент е под 10. Прогнозите на Министерството на туризма са през следващата година той да започне отново да расте като достигне 8.5% през 2025 г. и така плавно отново да достигне заветните 10 на сто. Всичко това се случва въпреки факта, че туризмът остава единствен поминък за почти 100 български общини и на фона на усилията, които съседни държави полагат за своя туризъм. Сърбия, Република Северна Македония и дори Турция в момента изграждат нови зимни курорти за сметка на държавата. За съпоставка можем да посочим сумата, която бюджетът за следващата година предвижда за родния туризъм – малко над 28 милиона лева. Той почти не е променян през последните няколко години.

Що се отнася до работните места, които туризмът осигурява, в Европа всеки 10-и човек е зает в сектора. В България положението е почти същото. Преди пандемията пряко заети с туризъм са били малко над 200 хиляди лица. В момента те са малко по-малко - около 166 хиляди, което прави 17% от всички работещи у нас. Разбира се обаче съществуват и съпътстващи сектора индустрии, които дават хляб на още около 1 милион души. Тяхната работа е да доставят услуги или продукти за българския туризъм.

След няколко локдауна и тежки периоди за туризма по целия свят, през миналия зимен сезон България за пръв път достигна нивата от 2019 г. В началото на сезона у нас дойдоха над 760 хиляди туристи, като над половината от тях бяха от три държави – Румъния, Гърция и Турция. От НСИ отчетоха месец февруари като най-силния през последното десетилетие. Освен двойно повече туристи от предходната година, бяха генерирани и рекордни приходи в местата за настаняване от над 92 милиона лева, което е със 70% повече от 2022 г.

С надежда за още по-силен зимен сезон от миналия, от Института за анализи и оценки в туризма прогнозират над 1 милион и 700 хиляди чужденци да се отправят към планините ни тази зима. Очакват се и около 3 милиона пътувания на българи из цялата страна. Според експертите, за първа зима след пандемията ще отбележим и ръст на туристи, изчисляват го на 5%. Повече от половината гости ще дойдат от страни от Европейския съюз, следвани от Великобритания, Турция, Република Северна Македония и Сърбия.

Въпреки събитията в Израел, от Министерството на туризма изразяват готовност да посрещнат и обичайните за ски курортите ни израелски туристи като гарантират, че са предприели мерки, с които да осигурят безопасността им. Чужденците идват обичайно за по-дълго време, като се възползват най-често от 7-дневните пакети. Българските туристи пък, избиpaт пpeдимнo yиĸeнд вaĸaнции с по 2 нощувки.


     

 


Последни

България

Кирил Петков и баща му си присвоили плажа Корал

   29 Април 2024   4817    0