След Витоша и Рила, короядът вече опустошава и Родопите

  25 Юни 2023, 12:18     4799     0   
     


В горите, стопанисвани от Южноцентрално държавно предприятие-Смолян корояд типограф унищожава иглолистната растителност. 

Подобно на случая в Бистришко бранище на Витоша в Родопите през септември миналата година е имало силен ветровал, който поваля и чупи хиляди дървета. Повалената  растителност е идеалната среда за развитие и бурна популация на корояда.

За разлика от Бистришко бранище, където тогавашния директор Тома Белев не позволи изнасяне на дърветата и от 600 декара смърчови гори в началото, короядът вече е унищожил над 12000 декара, в Родопите горските специалисти действат както изисква лесовъдската практика.

Как бяха унищожени смърчовите гори на Витоша?

Веднага след щорма са започнали изнасянето на част от  повалената дървесина и обелването на кората.

В пет от стопанствата Доспат, Широка поляна, Борино, Борово и Извора горските експерти поставят и феромонови уловки. Учените са установили, че насекомите отделят феромони, които привличат двата пола за размножаване. Капаните представляват нещо като къщички, вътрешности на които се намазва с лепкава смес, която привлича короядите. Те не могат да прихванат всички насекоми, но са средство за борба с вредителите.

Основният начин за справяне е да се изнесат всички пречупени дървета. Ако това не се прави,   напастта ще стане неконтролируема, както се случи на Витоша. В борбата с корояда трябва да се използва над 100 годишната лесовъдна практика в България. На местата, където повалените  дървета веднага се изнасят, не се развива проблем с корояди.

Ако се случи същото като с Витоша, където под натиска на еколози не се направи нищо, то и Родопите могат да осъмнат с огромни петна изсъхнали дървета и почти без иглолистна растителност.


     

 


Последни

България

Очаква се 11% увеличение на цената на природния газ

   29 Ноември 2024   836    0
България

AПИ разширява пътя между магистрала Струма и Кулата

   25 Ноември 2024   1749    0