Върховният административен съд отхвърли жалбите на зелените. АМ "Струма" ще се довърши.
С окончателно определение от днес, 30.08.2024 г., Върховният административен съд допуска предварително изпълнение на решение на министъра на околната среда и водите Петър Димитров, с което е преценено, че за изграждането на АМ „Струма“ по варианта Г10/50 от Кулата към София през Кресненското дефиле, не е необходима нова Оценка за въздействие върху околната среда. Такава има, валидна и влязла в сила от май 2018 г., съобщава Еко Новини.
Това решение на ВАС е по поредното от 14-те дела, образувани по жалби на зелени неправителствени организации срещу довършването на АМ „Струма“. Конкретните жалбоподатели срещу административния акт на Министерството на околната среда и водите са „Асоциация на парковете в България“, основана от Тома Белев, и „Сдружение за дива природа Балкани“ на Андрей Ковачев, бивш съпредседател на партията „Зелено движение“.
Асоциация на парковете на Тома Белев сaботира довършването на АМ Струма през Кресненското дефиле
Според съда жалбите на двете екологични неправителствени организации са неоснователни. ВАС констатира, че довършването на АМ „Струма“ е от изключително важно значение за европейската транспортна мрежа и затова е обект от национално значение. АМ Струма е част от TEN-T мрежата, която трябва да бъде завършена до 2030г., какъвто ангажимент е поела България.
Освен това, всяко забавяне на строителството на АМ „Струма“ ще навреди на безопасността на движението и живота и здравето на гражданите. Негативни последици ще има и върху националната сигурност и транспортната достъпност.
Съдът отбелязва, че участъкът от АМ „Струма“ през Кресненското дефиле е най-опасният от цялата транспортна мрежа на страната, с много загинали и пострадали. Всяко забавяне би означавало нови катастрофи, въпреки поставените ограничителни колчета.
Върховният административен съд констатира, че жалбоподателите нямат конкретни доводи, че изграждането на АМ Струма по трасето Кулата-София, вариант Г10/50, ще има неблагоприятни последици върху околната среда. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Подписано е с особено мнение от съдия Павлина Найденова.
Цялото определение на Върховния административен съд може да видите тук.