Зелените Сандов и Белев блокираха разширението на ПАВЕЦ Чаира

  18 Ноември 2024, 17:40     5756     6   
     


Зелените не само възпрепятстват магистрали, тунели и пътища, но също така и ключови енергийни обекти, туристически зони, лифтове и ски писти. Един от най-нагледните примери за подобни действия е случаят с язовир "Яденица" в Рила, който беше планиран за осигуряване на чиста рилска вода и екологично производство на електроенергия, съобщава Еко Новини. 

Предисторията на поредния саботаж

ПАВЕЦ "Чаира" разполага с мощност от 824 мегавата, почти еквивалентна на тази на шести реактор на АЕЦ "Козлодуй". За да се увеличи капацитетът на това ключово за енергийната ни система съоръжение и да се гарантира непрекъсната 24-часова работа, е необходимо осигуряване на повече водни ресурси.

През август 2012 г. Министерски съвет решава да изгради язовир "Яденица" като част от хидроенергийния комплекс "Белмекен-Сестримо-Чаира". Проектът е обявен за обект от национално значение, а Европейската комисия го класифицира като проект от общностен интерес.

През 2017 г. Висшият експертен екологичен съвет към Министерството на околната среда и водите (МОСВ) приема оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС), необходима за реализацията на проекта.

Противопоставяне от страна на еколозите

ОВОС веднага е обжалвана от зелена неправителствена организация – сдружение „Балканка“, което е част от коалицията „За да остане природа в България“ и партията „Зелено движение“. Жалбата е подписана от Димитър Куманов, екоактивист и председател на сдружението.

През 2018 г. Върховният административен съд отхвърля жалбата, с което ОВОС влиза в сила, и започва процесът по проектиране на язовир „Яденица“.

Влияние на новото ръководство на МОСВ

През декември 2021 г. МОСВ е поето от еколозите Борислав Сандов и Тома Белев. Куманов е назначен за главен съветник по околната среда. Неговата позиция, подкрепена от "Сдружение Балканка", е категорична: "Не трябва да се изграждат нови язовири и водопроводи." Вследствие на това започват действия за спиране строителството на язовир "Яденица".

Новата стратегия за блокиране

Проектът е включен в защитена територия, наречена "Ниска Рила", аналогично на случая с тунела под Шипка, който беше блокиран след вкарването му в природен резерват. По този начин се осуетява реализирането на жизненоважни инфраструктурни проекти, включително и язовир "Яденица".

Зона Ниска Рила, в която попада язовирът, е приета от Министерство на околната среда и водите, когато министър е Борислав Сандов, а заместник министър е Тома Белев. Зоната е одобрена от Министерския съвет на Кирил Петков през 2022г.

Учудващото в случая е, че по това време същият Министерски съвет приема програма на  министерство на енергетиката  за модернизация и увеличаване на капацитета на ПАВЕЦ Чаира. Най -важната част от нея  е строителството на язовир Яденица.

Мотивите на еколозите са, че язовирът би навредил на популацията на рибата  Главоч, въпреки че тя е разпространена в цяла Европа и на Балканите.

Какво е зона Ниска Рила, в която влиза язовир Яденица?

От над десетилетие зелени организации водят война с ВЕЦ-овете. Затова зелени организации офанзива през 2023г. Освен високите части на Рила, където е Националният парк, както и средните части, където е Рила буфер, се обособи Ниска Рила. В нея се опазват още 40 вида от флората и фауната. Основни цели за опазване са рибата главоч и кукумявка.

 

Реално цялата планина Рила влиза в различни видове защитени зони, в които са забранени за почти всички видове човешки дейности, спорт, пашуване и отглеждане на животни.

На 28 април 2022г. Националният съвет по биоразнообразие, под ръководството на тогавашния зам. министъра Тома Белев, приема, че в Ниска Рила ще се опазват още много допълнителни животински и растителни видове и местообитания.

 

В тази зона попада и язовир Яденица, който трябва да се разшири, за да може ПАВЕЦ Чаира да се превърне "най-голямата батерия в региона".

Това няма как да стане, след като Министерство на околната среда и водите включи още 40 вида за опазване в зона Ниска Рила. Тоест всеки един квадратен метър от Ниска Рила е обект на опазване и всякакви дейности, особено строителство са забранени.

За министерство на енергетиката, за енергийната система на страната и енергийната сигурност този 100% екологичен проект е изключително важен. Kакто много често се случва, интересите на някои от зелените екологични организации са над тези на държавата и хората, какъвто е ПАВЕЦ" Чаира". Жалко е, че този така необходим проект, както и много други, няма да се случи, поради частни финансови и политически интереси на зелените.


     

Мартин25.11.2024 г., 00:01 ч.

Парите и личните интереси винаги са били водещи при Белев, Сандов и хората им.

Асен21.11.2024 г., 05:22 ч.

Зелената мафия се е самозабравила

Симона20.11.2024 г., 23:29 ч.

Не разбирам защо държавата търпи тоя рекет

Боби20.11.2024 г., 23:27 ч.

Тия двамата са потресаващи наглеци

Кръстьо19.11.2024 г., 14:27 ч.

Аман, вече.

Сенси19.11.2024 г., 10:19 ч.

Тия освен да блокират, нещо констурктивно могат ли да сътворят?!

 


Последни

България

Очаква се 11% увеличение на цената на природния газ

   29 Ноември 2024   828    0
България

AПИ разширява пътя между магистрала Струма и Кулата

   25 Ноември 2024   1739    0