Зелено движение се отказа от участие на предстоящите избори

  09 Септември 2024, 14:45     2602     3   
     


Партията на еколозите „Зелено Движение“ няма да участва на предстоящите избори за Народно събрание. Това стана ясно от публикация в официалната Фейсбук страница на партията.

Решението е провокирано от катастрофални резултати от предишните изборите за Парламент и евродепутати на „Зелено Движение“.  Тогава ултразелената партията, със съпредседател екологът Тома Белев, получи едва 0.43% на изборите за Народно събрание - е само 9333 гласа. Далеч от амбициите на зелените за влизане в Парламента.

Друга причина е нежеланието на останалите партии да се коалират със „Зелено Движение“, заради влошения имидж на зелените. Еко Новини припомня, че преди изборите за народни представители през юни тази година, зелените бяха изключени от коалицията „ПП-ДБ“.

„Зелено движение“ е основано през 2008г. под името политическа партия „Зелените“. Ментори на проекта са политолога Евгений Дайнов, Петко Петков - бащата на бившия премиер Кирил Петков, и Тома Белев.  По това време Белев е едновременно директор на парк Витоша и председател на частната неправителствена организация „Асоциация на парковете в България“.

АПБ е част от коалицията „За да остане природа в България“. Това сдружение включва десетки неправителствени организации, които са с един център на управление, групиран около швейцарската неправителствена организация „WWF“, която в България се представлява от жената на Тома Белев - Веселина Кавръкова. Друг активист е Андрей Ковачев, прославил се с факта ,че миналия март, само за 20 дни подаде 9 жалби срещу довършването на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле.

Един от първите съпредседатели на „Зелените“ е Петко Ковачев, председател на НПО, наречена с гръмкото име „Институт за зелена политика“, което всъщност има само с един член – самият той.

В групата влизат Петко Цветков - също съпредседател. Той пък е директор на швейцарско-българската неправителствена организация – „Фондация Биоразнообразие“.

В последствие към „Зелено движение“ се включва и Борислав Сандов, бивш вицепремиер по климата и министър на екологията. Сандов е изумителен случай - заема тези постове на 40 години, без нито един ден трудов стаж.

Партия „Зелено движение“, под името „Зелените“, се е явявала самостоятелно на всички избори от 2008 година. Най-високият резултат е през 2009г., когато събират 26 000 гласа, но пак не достигат нужния 1%, за да получат държавна субсидия.

На последващите избори „Зелено движение“ трайно губи симпатизанти, падайки до под 18 000 избиратели. Това се случва въпреки масираното медийно отразяване на всеки един техен протест и парите, които еколозите получаваха по обществени поръчки. Само за предишния програмен период за екология в България са дадени впечатляващите 800 милиона лева.

Въпреки че зелените са шумни, медийно представени и финансирани, те не получиха обществена подкрепа и политическо влияние, които те очакваха. Затова основният им ментор, Евгений Дайнов, ги вкара в проекта „Демократична България“. Там, въпреки скромната си електорална тежест, те успяха в няколко парламента да имат депутати. С подкрепата на Петко Петков и Кирил Петков пък получиха министър и заместник министър на околната среда и водите в лицето на Сандов и Белев.

През тази година зелените бяха извадени от коалицията „ПП-ДБ“ и отчетоха най-катастрофалния си изборен резултат досега – под 10 000 гласа.


     

FMI 24.09.2024 г., 13:51 ч.

Международният валутен фонд (МВФ) предоставя неотменима финансова подкрепа (безвъзмездно финансиране) на всяко физическо или юридическо лице. По същество това е механизъм, базиран на Фонда за съседски инвестиции (FIV).
Viber:+359 886 598 928

Димо09.09.2024 г., 20:45 ч.

Един от друг по -дебели.Особено този в ляво.А Сандов се е нахилил ,като тиква.

Стела09.09.2024 г., 16:38 ч.

Тези келеши са природно недоразумение и просто трябва да изчезнат в небитието.

 


Последни

Свят

Най-малко 90 са жертвите от урагана Хелен в САЩ

   30 Септември 2024   2007    0