ЕК принуди България да промени закона за биоразнообразието

  27 Февруари 2020, 16:58     7871     0   
     


В Министерски съвет днес е бил приет проект за промени в закона за биологичното разнообразие, касаещи управлението на зони в Натура 2000. Това съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.

Според приетите промени национален орган за управление на мрежата Натура 2000 ще бъде министърът на околната среда и водите, а органи за управление на мрежата на регионално ниво ще са директорите на регионалните инспекции по околната среда и водите. Към тях ще бъдат сформирани Национален консултативен съвет за Натура 2000 и Комитети на заинтересованите страни на регионално ниво.

В края на миналата година в Министерството на околната среда е получено много остро ултимативно писмо от ЕК по повод забавените промени в Закона за биоразнообразието. Дори се предупреждава, че ако до май месец не се направят промените, с които да се синхронизира действащият закон с евродерективите, ще бъдат спрени всички проекти и финансиране.

България е от малкото страни ,които нямат план за управление на зоните в Натура 2000. В тях попадат над 1,3 милиона частни имота на почти милион собственика. От десетилетие са скандалите и непримиримите битки между тях и зелените организации. Принудени от ЕК Министерски съвет най-накрая се зае с този закон, въпреки многото отлагания поради жалби на еколози.

Основното противоречие е, че собствениците на земи и гори попадащи в Натура смятат, че са нарушени конституционните им права и на практика имотите са им национализирани, защото е ограничено правото им на ползване. От друга страна зелените искат в зоните по Натура да има ограничения и забрани за активна човешка и инвестиционна дейност, с цел защита на биоразнообразието.

Сега МОСВ се опитва да вкара правила, както изисква ЕК за управление на мрежата от Натура 2000. В България тя заема 34,8 % от територията на страната ,като средно за Европа е само 18%.


     

 


Последни