Най-тъпите цитати за глобалното затопляне

  16 Август 2017, 13:50     7296     0   
     


Снимка: imgur.com

Изчерпателна класацията на най-тъпите неща, казвани някога за глобалното затопляне, за съжаление е почти невъзможно да се изготви. Политици, водещи на телевизионни предавания, икономисти, капацитети и всякакви други хора постоянно говорят глупости за климатичните промени. След задълбочен преглед обаче от сп. Rolling Stone, са подбрали 10 идиотски изказвания по тази тема. Ето ги и тях:

1. Въглеродният двуокис "буквално не може да причини глобално затопляне."

Хората се опитват отрекат науката за климата по най-различни начини, но добре известните факти от атмосферната физика трудно могат да бъдат оборени. Джо Бастарди, метеоролог, който се изявява по Fox News обаче заявява, че въглеродният двуокис "буквално" не може да да причини затопляне, защото "не се смесва добре в атмосферата" (точно обратното). Той също така твърди, че затоплянето би нарушило Първия закон на термодинамиката, според който енергията не може да се унищожава, нито да се създава. (Всъщност глобалното затопляне няма нищо общо с новосъздадената енергия, а със задържането на вече съществуващата енергия в атмосферата.)

2. "Карането на моторни шейни ще пострада, но карането на водни ски ще спечели."

През 1990 г., когато светът започва да се опитва да превъзмогне унищожителните климатични модели, един икономист от Йейлския университет решава да определи колко време трябва да се отдели на борбата с този проблем. Не много, заключва той, тъй като "Човешките същества виреят в най-различни климатични зони. Градовете става все по-защитени от климатичните условия благодарение на технологични промени като климатиците и моловете." Нещо повече, той твърди, че най-силно засегнатите сектори, като селското стопанство, например, така или иначе са малки част от икономиката. Икономическият ръст в други сектори би компенсирал. "Карането на моторни шейни ще пострада, но карането на водни ски ще спечели." Колко успокояващо!

3. "Трябва да настояваме да се горят повече въглища, за да спасим земята от глобално захлаждане."

Митът за "глобалното захлаждане" е друга любима тема на тези, които отричат климатичните промени, въпреки общото научно мнение, че планетата всъщност се затопля. Това трябва обаче да е доста привлекателна измислица, когато си шеф на компания за добив на въглища. Това изявление е от съобщения в Twitter на Дон Бланкеншип, който по това време оглавява Massey Energy.

4. Климатичните промени са невъзможни, защото "Господ все още е там горе."

През 2012 г. щатският сенатор Джеймс Инхоф заяви, че приемането на климатичната наука е в разрез с християнството, независимо от факта, че много християнски лидери и институции приемат климатичните промени много сериозно. "Моят аргумент е, че Господ все още е там горе," казва Инхоф пред радио Voice of Christian Youth America. "Арогантността на хората да си мислят, че ние, човешките същества, бихме могли да променим това, което Той прави с климата, за мен е скандална."

5. Господ е заровил фосилното гориво, "защото искал да види как го откриваме."

Браян Фишер, директор на Американска фамилна асоциация, сравнява усилията, насочени към използването на по-малко изкопаемо гориво, с това да кажеш на приятел, че не харесваш подаръка му за рождения ти ден. "Така до известна степен ние се отнасяме с Господ, след като той ни е предоставил това изобилие от евтини и ефективни източници на гориво," казва Фишер. "Господ е заровил тези съкровища, защото обожава да гледа как ги откриваме." Всеки знае, че е проява на лошо възпитание, да откажеш търсенето на божествени съкровища.

6. "Толкова беше студено, че президентът носеше палто, но иначе говори за глобално затопляне."

Този бисер на конгресмена от републиканската партия Стив Скалис е във връзка с речта на президента на САЩ Барак Обама при встъпването му в длъжност за втория мандат. Подобни изказвания са част от отдавнашна традиция на объркване – убеждението, че наличието на студено време автоматично оборва твърденията за климатични проблеми.

7. "Мислех, че трябва да е истина, докато не разбрах колко струва."

Сенаторът Инхоф попада два пъти в тази класация. В интервю през 2012 г. той признава, че отхвърлянето му на климатичните промени започва, когато той осъзнава колко скъпо би струвало смекчаването им. Не само че е напълно глупаво да отричаш, че един проблем съществува, защото не харесваш решението му, но забавянето на действието срещу климатичните промени също така е по-скъпият вариант. От Международната агенция по енергетика са изчислили, че са всяка година, в която светът отлага предприемането на значителни действия за ограничаването на климатичните промени, впоследствие ще плаща по още 500 млрд. долара.

8. Предпазването на климата е "мироглед, който издига Земята над човека."

Рик Санторум бе лидер за президентската номинация на Републиканската партия, когато нарече климатичната наука "фалшива теология" – "мироглед, който издига Земята над човека, и казва, че не можем да се възползваме от тези ресурси, защото ще навредим на Земята."

9. "100 години са много време. . . Има изключително голяма вероятност самата природа на човешкото общество да се е променила до тогава."

Икономистът и блогър Карл Смит, който в момента пише за сп. Forbes, приема науката за климатичните промени, но твърди, че така или иначе трябва да горим повече изкопаеми горива, за да подпомагаме икономическия растеж. С промяната на климата Смит смята, че хората просто ще строят нови градове или ще се местят на север към Сибир и ще създадат толкова технологично напреднало общество, че то някак си ще е надмогнало нуждата от стабилни климатични условия.

10. "Имам теория за глобалното затопляне и за това защо хората смятат, че то съществува. Да се върнем 30, 40 години назад, когато в страната имаше много по-малко климатици. Когато нямаш климатик и излезеш от дома си, навън дори ти става по-хладно, защото понякога къщите се превръщат в една гореща кутия. Особено ако си на втория или третия етаж на една къща през лятото всичко, с което разполагаш, са отворени прозорци или евентуално вентилатор. Или пък имаш прислужник, който те охлажда с парче хартия. Когато излизаш навън, разликата не е голяма, пак си е топло като в ада. Сега 30, 40 години по-късно с всичките тези климатици, когато излезеш навън, вече разликата е осезаема. В днешно време като излезеш навън ти се струва наистина горещо. Глобално затопляне? Всичко е въпрос на базата, която използваш за сравнение."

Така според популярния в САЩ радиоводещ и политически коментатор Ръш Лимбау, който е авторът на тази теория, излиза, че всичките тези учени, които потвърждават наличието на дългосрочна промяна в климатичните условия, просто са се объркали заради климатиците.

 


     

 


Последни