"Необичайни" горски пожари в Гренландия, свързани с торф

  10 Август 2017, 08:43     5865     0   
     


Снимка: DEIMOS IMAGING, AN URTHECAST COMPANY

Изтеглени са нови снимки на горски пожари, които продължават да горят близо до ледника на Гренландия, разположен на западния бряг на страната.

Пожарите са рядкост на остров, където 80% от земята е покрита от лед с дебелина до 3 километра на места.

Сателитите обаче са наблюдавали дим и пламъци североизточно от град Sisimiut от 31 юли.

Експерти смятат, че най-малко два огъня се изгарят в торф, който може да е изсъхнал, когато температурите са се повишили.

Песен на огън и лед?

Изследователите казват, че в Гренландия сега има по-малко повърхностни води, отколкото в миналото, което може да направи растителността по-податлива на пожар.

Най-новите сателитни изображения показват редица перли. Полицията предупреди туристите и туристите да се отдръпнат от региона поради опасностите, причинени от дима. Също така има опасения, че огънят ще навреди на пашата за елени.

Учените вярват, че вместо храсти или мъхове, вероятният източник е огъня в торфената почва, която може да изгори само когато е суха.

"Обикновено, когато горят пожари, това е така, защото има много гориво на земята, въглеродна органична материя, затова предполагам, че това е торф", каза проф. Джесика Маккарти от университета в Маями, САЩ.

"Пожарната линия не се движи, огънят не напредва, както бихме виждали в горски пожар, така че това означава, че изгарянето на каквото гориво е на земята".

Проф. Маккарти вярва, че топенето на вечно замръзнало е вероятно да е допринесло за това огнище. Тя се позовава на проучвания, проведени в района, които показаха, че е замърсен замръзнал торф около град Сисимит.

Местните хора казват, че това, което те наричат ​​"пожарни пожари", са се случили преди, особено през последните 20-30 години.

Изследователите са били направили задълбочено проучване на спътниковия запис, за да потърсят доказателства за предишни огнища.

"Единственият запис, който открих, е на MODIS -  сателит, който измерва температурата на повърхността и може да открие горещи точки от огън", казва д-р Стеф Лермитте от университета в Холандия.

"Мисля, че пожарите са били там преди това, но това, което е различно, е, че този огън е голям, от гренландски термини, това е необичайно, това е най-голямото, което имаме в сателитния запис".

Анализът на д-р Лермит предполага, че сателитът е открил повече пожари само през 2017 г. в Гренландия, отколкото през 15-те години, през които е работил. Предишно голямо епидемично заболяване се наблюдава през 2015 г.

Един от ключовите въпроси за тези пожари е влиянието на променящия се климат.

"Този торф е по-малко от 70 км от ледения лист. Малко е трудно да се вярва, че той вече ще се разгради, без да се увеличава топенето и високите температури", каза проф. Маккарти.

- Но като учен не мога да кажа, че определено е изменението на климата, докато не направим анализа след огъня.

Торфните пожари се наблюдават от изследователите, защото материалът съхранява големи количества CO2, които се отделят чрез изгаряне. Те също така се безпокоят, че саждите от "черен въглерод", възникващи от пожарите, могат да се приземят в ледения лист и да причинят по-нататъшно топене.

Професор Маккарти добави: "Работя много в тази област и никой не е помислил да направи проучване на огъня в Гренландия!"/ BBC


     

 


Последни