Ратифицираното споразумение за климата: нов компас за бизнеса

  05 Октомври 2016, 07:38     3297     0   
     


През Ноември 2016 г. влиза в сила Парижкото споразумение за борба с климатичните промени. То е първото в историята универсално, законно обвързващо глобално климатично споразумение.

Това ще стане, тъй като необходимите условия бяха изпълнени по-рано от очакваното благодарение на ратифицирането от Европейския парламент (ЕП) за Европейския съюз по време на историческия вот вчера.

През последните две седмици в СОР21 - и в продължение на много месеци, предхождащи тази среща - CDP и нейния партньор Коалицията We Mean Business призоваха правителствата да настояват за най-високо ниво на ангажимент, и да изпратят ясен сигнал за реалната икономика.

Седем са държавите членки, които вече са завършили националните си процедури по ратификация. Това са Унгария, Франция, Словакия, Австрия, Малта, Португалия и Германия. Те отговарят общо за 5% от глобалните вредни емисии. До момента 62 страни, отговарящи за 51.89% от емисиите са депозирали в ООН своя инструмент за ратифициране. Европейският съюз е отговорен за около 12% от глобалните емисии на парникови газове.

ЕС също така ще се присъедини към САЩ, Китай, Индия и други основни страни и големи източници на парникови газове по време на среща на страните по парижкото споразумение през ноември в Маракеш (7-18 ноември 2016 г.).

Споразумението в Париж е огромна стъпка към контролираното следене на изменението на климата. Правителствата са се обединили, за да определят цели за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г., а бизнесът иска да се развие на база този ангажимент. Но фирмите се нуждаят от правилните политики. И те се нуждаят от тях сега, нуждаят се и от политиците, за да се справят с нарастващата инерция в климатичните промени.

Парижкото споразумение има за цел да запази глобалното повишаване на температурата. Целта е да се понижи глобалната температура с до 2 °C. Това означава, че всички емисии трябва да се намалят с до 42 милиарда тона. Но ако сегашните тенденции и политики останат такива, каквито са, емисиите ще бъдат близо 61 млрд тона.

За да влезе в сила споразумението, е необходима ратификацията от най-малко 55 страни по Конвенцията, отговорни за най-малко 55% от общите емисии на парникови газове. Докато първото условие вече е изпълнено, с ратифицирането от страна на ЕП се изпълнява и второто, с което споразумението влиза в сила.

След като ЕП даде своето съгласие, Съветът може официално да приеме Решение чрез спешна писмена процедура, за да може ЕС заедно със седемте държави членки, които вече са завършили процеса по ратификация, да депозира инструментите за ратификация в щабквартирата на ООН в Ню Йорк на 7 Октомври 2016 г.

В четвъртък (6 Октомври) евродепутатите ще гласуват и резолюция, излагаща техните приоритети за следващия кръг преговори, който започва през ноември в Маракеш и ще се концентрира върху разпределението на усилията между страните с цел постигане на целите от Париж.

На 04 Октомври в Париж 114 компании обещаха да определят своите цели за намаляване на въглеродните емисии, обезпечавайки ги с до 100% генериране на енергия от възобновяеми източници.

Споразумението в Париж осигурява основата на политиката, от която може и ще се умножават тези усилия. CDP е готов и желан партньор, защото дава възможност на частния сектор да постигне това.

Все по-голям брой страни имат или планират национални политики за ценообразуването на въглерода и фирмите започват да действат в тази посока. Над 1000 фирми докладвани от CDP се интегрират или се очаква да се интегрират по цена на въглеродните емисии в своето бизнес планиране през следващите две години. 

Справянето с обезлесяването играе решаваща роля в спирането на глобалното затопляне. CDP подкрепя споразумението за плащания основано на резултатите, въз основа на по-ранния напредък постигнат с REDD +. Наблюдението за състоянието на емисиите на парникови газове и прозрачноста в докладването е основен двигател на инвестициите в чиста енергия и технологични иновации. Също така е отговорност, както бе подчертано от Съвета за финансова стабилност на новата работна група за свързани с климата финансови новини от TCFD, към който CDP допринася със своя опит.

Със своята глобална система за разкриване на информация за околната среда, която дава възможност на компаниите, градовете и регионите да бъдат прозрачни и отговорни, CDP е в основата на този преход към нов, нисковъглероден Свят. Системата CDP, която вече притежава информация от 5500 фирми, представляващи близо 60% от световната пазарна капитализация, също проследява напредъка по поетите ангажименти от компании, инвеститори и градове.

Споразумението в Париж за борба с климатичните промени дава на бизнеса, инвеститорите, градовете и регионите ясен сигнал за посоката си на движение. Частният сектор е амбициозен и съгласуваните действия с националните правителства, сега имат силата да се канализират сериозни пари в нисковъглеродни инвестиции. Работата едва сега започва, но преходът към процъфтяваща, чиста икономика е неизбежен и икономическата обосновка за действията свързани с климата никога не са били по-ясни.


     

 


Последни

България

Парламентът сложи край на зеления рекет

   09 Април 2024   3693    1