Успешно завърши докладването за местообитанията по НАТУРА 2000 в България

  15 Април 2020, 16:01     6798     0   
     


Снимка: От Института по биоразнообразието и екосистемни изследвания (ИБЕИ) към БАН и Националния природонаучен музей не са изпратили официални коментари и възражения по докладите в България.

Публичните консултации по докладите за местообитанията в България по НАТУРА 2000 приключиха успешно.

Става въпрос за извършвания мониторинг на видовете и природните местообитания в страната.

България, като член на Европейския съюз, има задължение да докладва на всеки 6 години данните за състоянието на видовете и природните местообитания, и птиците, които са обект на опазване в екологичната мрежа НАТУРА 2000. Мониторинг в страната се извършва от ДЗЗД „ЕНВИМОН“.

Официалният ред за възражения на докладите е през системата на Европейската комисия. След обработката им от Европейския тематичен център (ЕТЦ) към Европейската агенция по околна среда (ЕАОС), те се отварят за 3 седмици за коментари. Това е единственият начин, по който официално могат да се коментират направените оценки.

От общо 453 доклада за видовете в България, в системата са получени общо 47 коментара, което представлява само около 10%.

По отношение на земноводните, влечугите и мъховете категорично няма никакви претенции.

За местообитанията са получени 51 коментара от 190 доклада, което е около 27%. Те са само за горските обитания.

По останалите няма никакви забележки. Това се отнася за крайбрежни и халофитни местообитания, крайбрежни пясъчни дюни и континентални дюни, сладководни местообитания, умереноконтинентални ерикоидни храсталаци, естествени и полуестествени тревни формации, скални местообитания и пещери, преовлажнени тресавища, калища и мочурища.

 


     

 


Последни