В САЩ разследват китайските соларни инвертори за скрити комуникационни устройства

  19 Май 2025, 13:37     383     0   
     


Американските енергийни власти преоценяват рисковете от китайски устройства, използвани масово в инфраструктурата за възобновяема енергия, след като в някои от тях бяха открити неизяснени комуникационни модули. Това съобщават източници, запознати с въпроса, цитирани от Reuters.

Става въпрос за т.нар. инвертори – устройства, които преобразуват електричеството от соларни панели и вятърни турбини, така че да може да бъде подадено към електропреносната мрежа. Те присъстват и в батерии, термопомпи и зарядни станции за електромобили. Повечето от тези устройства се произвеждат в Китай.

Въпреки че инверторите по принцип позволяват дистанционен достъп за поддръжка и ъпдейти, електроразпределителните дружества в САЩ обикновено ги защитават софтуерно, за да предотвратят пряка комуникация с Китай. Въпреки това, експерти от САЩ, които извършват разкомплектоване на устройства, свързани с електрическата мрежа, са открили неописани в документацията комуникационни компоненти – включително клетъчни радиомодули – в някои китайски инвертори и батерии.

Според експертите тези компоненти могат да създадат скрити канали за връзка, заобикаляйки защитата, което потенциално би могло да доведе до сериозни смущения, включително повреди в инфраструктурата и масови прекъсвания на електрозахранването.

Официално устройствата, открити в китайските инвертори и батерии, не са категоризирани като подслушвателни, но функцията им може да бъде сходна или дори по-опасна. Ето защо:

  • Те представляват неописани комуникационни модули, включително мобилни радиомодули (cellular radios), които не са декларирани в продуктовата документация.

  • Те осигуряват алтернативен канал за дистанционна комуникация, извън контрола на стандартните мрежови защити (фаерволи).

  • Това потенциално позволява на външен оператор (вкл. китайски държавни структури) да променя настройките, да изключва устройствата или да дестабилизира мрежата.

Бившият директор на Агенцията за национална сигурност на САЩ Майк Роджърс коментира, че Китай вероятно цели създаването на уязвими точки в критичната инфраструктура на Запада. Според него масовото използване на китайски инвертори ограничава възможностите на западните държави да реагират адекватно на тази заплаха.

Американското министерство на енергетиката (DOE) не потвърди официално откритията, но посочи, че редовно оценява рисковете от нови технологии и работи за повишена прозрачност на функциите на подобни устройства чрез договорни клаузи и т.нар. „софтуерни списъци на материалите“ (Software Bill of Materials).

В светлината на нарастващото напрежение между САЩ и Китай, американските власти – заедно с партньори от Европа и НАТО – засилват прегледа на зависимостта от китайска техника в стратегическата инфраструктура. В отговор на тези опасения, американски законодатели предложиха забрана за покупка на батерии от определени китайски компании, включително CATL, BYD, Envision Energy, EVE Energy, Hithium и Gotion High-Tech, считано от 2027 г.

В Европа също нараства загрижеността. Германската компания 1Komma5 съобщи, че избягва използването на инвертори на Huawei поради опасения за сигурността. Анализ на Европейския соларен производствен съвет показва, че над 200 GW от инсталираната соларна мощност в Европа (еквивалент на над 200 АЕЦ) разчита на китайски инвертори.

Страни като Литва и Естония вече предприемат законодателни стъпки за ограничаване на китайския достъп до техните енергийни системи. В Обединеното кралство също тече преглед на използваната китайска техника в енергийния сектор.

Според експерти, масовото дистанционно изключване или манипулация на китайски инвертори в домакинства или малки обекти може да доведе до масивни и продължителни сривове в електрозахранването. НАТО призова страните членки да идентифицират и редуцират стратегическите си зависимости от Китай.

 


     

 


Последни