Войната за спасяване на носорозите в Африка

  24 Септември 2018, 15:40     26732     0   
     


Всяка година, повече от 1200 носорога биват убити от бракониери заради техните рога. Според проучване направено през 2017г. на земята са останали по-малко от 28 000 носорога, като 70% от тях живеят в Южна Африка.

През март тази година почина Судан – последният мъжки представител на вида Северен бял носорог. Видът е една от най-големите жертви на бракониерите, заради изключително високата цена на рогата им.  През 60те години в Африка е имало над 2000 екземпляра, но благодарение на нелегалния лов, до 1990г. са останали само 15 в дивата природа.

От 2009г., когато е транспортиран в Африка от зоологическа градина в Чехия, Судан е бил охраняван 24 часа в денонощието от Отряда за борба с бракониерството на Южна Африка. Мъжкият носорог е върнат в Африка, като последна надежда за вида. За жалост той не е успял да създаде поколение и днес са останали само два женски Северни бели носорога. Те също са постоянно охранявани от въоръжени части.

Рогът от носорог се търгува на по-висока цена от златото на черния пазар и това насърчава бракониерите да го преследват, въпреки всичките опити на учени и полиция да се справят с незаконния лов.

Най-голямата ферма за носорози в света се намира в Клерксдорп, Южна Африка.  Ранчото разполага с огромен екип въоръжени охранители, но въпреки това се налага, на всеки 20 месеца да се извършва рутинно подрязване на рогата на всички 1200 животните, за да ги защитят от бракониери. Когато процедурата се извърши по определен, хуманен начин, рогът пораства отново за около две години. Проблемът е, че бракониерите изрязват целия рог, с основата, което или оставя животното без рог и белязано за цял живот, или то умира от раните си.

Според собственика на фермата - Джон Хюм, подрязването на рогата е единственият начин, животните да бъдат защитени от бракониерите, които са готови да рискуват живота си за печелба. Това обаче е невъзможно, когато носогогът живее в дивата природа, защото рогата са им основният механизъм за отбрана.

Брент Стиртън е южноафрикански фотограф, носител на над 30 световни награди за фотография. По повод Световния ден на носорога(22 септември), National Geographic публикуваха негови кадри, събирани повече от 10 години, които показват проблема с бракониерството в Африка. Те имат за цел да придадат гласност на войната, която се води за запазване на носорозите в дивата природа.

Долу може да видите снимките, като предупреждаваме, че някои хора биха ги сметнали за смущаващи:


     

 


Последни