На 31 октомври 2016 г. отбелязваме Международният ден на Черно море

  17 Октомври 2016, 11:32     5885     0   
     


Способността на Черно море да се възстановява от замърсяването е близо до критичната си граница. Ако тя бъде премината, може да настъпят необратими промени, които да преобразят живота на целия регион и милионите хора, които живеят в него.

След критичния период от началото на 90-те години на миналия век учените отбелязват някои признаци на подобрение и възстановяване. Въпреки това те предупреждават, че екосистемата на Черно море си остава силно уязвима на въздействия като замърсяване, свръхулов на риба и неустойчиво развитие на крайбрежието.

На 31 октомври 2016 г. отбелязваме Международният ден на Черно море или 20 години от подписването на Стратегическия план за действие за опазване на околната среда и възстановяване на Черно море.

 

 

 

 

  • Той е символ на надеждата за по-добро бъдеще за 16 милиона души от шест държави, населяващи крайбрежието му.
  • Олицетворение на ангажимента на правителствата от региона за сериозни действия и реални резултати в усилията по възстановяването и опазването на морето.
  • Празник на посветените и неуморни усилия на много хора, които отделят от своето време и енергия, за да помогнат в опазването на околната среда.

 

Високопоставени представители на страните по Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване (Букурещката конвенция) – България, Грузия, Румъния, Руската федерация, Турция и Украйна, ще се съберат по повод Международния ден на Черно море – 31 октомври. С конференция в Бургас те ще отбележат 20-годишнината от подписването на Стратегическия план за действие за Черно море. С участието си във форума, организиран от Министерството на околната среда и водите на Република България, съвместно с община Бургас и Басейновата дирекция „Черноморски район“, представителите на шестте черноморски държави ще потвърдят ангажимента на правителствата си за съвместни действия при постигането на реални резултати по възстановяването и опазването на Черно море. Целта на дискусията е да инициира диалог по партньорството в интегрираната политика и в сътрудничество за развитие на морския сектор.

Участниците ще обсъждат перспективите за обмен на знания и капацитет в подобряване състоянието на морската среда в дългосрочен аспект и бъдещи инициативи за сътрудничество на регионално ниво чрез Черноморската комисия. Те ще разгледат възможностите за координирана регионална политика за устойчиво управление на природните ресурси и биологичното разнообразие на Черно море, ще споделят добри практики за усъвършенстването на  научните познания за екосистемата.

Във форума ще участват представители на Черноморската комисия, ЕС, Международната комисия за опазване на река Дунав, академичните среди, дипломати, българското правителство, бизнеса и неправителствения сектор.

Срещата на високо ниво в Бургас е от 10 часа на 31 октомври 2016 г. в Експозиционен център „Флора“.


     

 


Последни