България отчита добро състояние на биоразнообразието си пред Брюксел

  07 Януари 2020, 11:30     5885     0   
     


Снимка: Данните докладвани от България на 03.01.2020г.

Добро е състоянието на растителните и животинските видове и техните местообитания на територията на цялата страна, включително и в защитените зони от Натура 2000. Това отчита България в официален доклад, изпратен на 3 януари в Европейската комисия, съобщава „Труд“.

Данните показват, че в отлично положение са 37.3% от видовете, а в лошо – 3.3 на сто. В незадоволително състояние са 30.5% - това означава, че в бъдеще евентуално може да има проблеми, но в момента с тези видове всичко е наред.

Докладването е задължително. На всеки 6 години държавите-членки на ЕС информират Брюксел по чл. 17 от Директивата за местообитанията за състоянието на защитените видове, предмет на опазване съгласно Закона за биологичното разнообразие.

С информацията, изпратена в ЕК преди четири дни, за първи път официалните власти у нас в лицето на Министерството и околната среда и водите (МОСВ) поправят грешките, допуснати при определяне зоните по Натура 2000 у нас.

При сегашното докладване това се вижда – 28.9 процента от данните за Натура 2000 не могат да бъдат определени като достоверни или изобщо липсват такива. Именно това доказва, че още при самото създаване на защитените зони не е имало достоверни научни факти и не са извършвани теренни проучвания.

Целта е била колкото се може повече територии да бъдат включени в европейската мрежа, като в голяма част от териториите посочените видове ги няма или са много по-малко. Така  изкуствено е завишен броят на животинските и растителни видове.

По този начин България е вкарана в капана винаги да отчита пред ЕК влошаващо се състояние на биоразнообразието. Защото на всеки 6 години базира докладите си на манипулирана информация за видове, които ги е „имало“, а сега са „изчезнали“. Истината е, че тези растения и животни не са съществували в посочените местообитания при тяхното вкарване в Натура 2000.

През 2020г. ще продължат теренните проучвания и събирането на данни по строго определени научни методи - с GPS локации, тракери и фотокапани. Събраните данни ще бъдат отразени в следващото докладване.


     

 


Последни