"Екологичният отпечатък" на ЕС

  15 Февруари 2017, 11:54     3945     0   
     


Снимка: linkedin

На 13 февруари 2007 г., членовете на Европейския парламент гласуват първите правила за отпадъците (Рамкова директива за отпадъците), които са довели до по-високи нива на рециклиране в цяла Европа. Те сега трябва да запазят инерцията на своята кауза и да гласуват за по-амбициозни цели за рециклиране, както и задължителни мерки за намаляване на образуването на отпадъците.

Благодарение на законодателството от 2007 г., процентът на рециклиране  постоянно се отчита на територията на ЕС:

  • През 2015 г. 46% от битовите отпадъци, генерирани в ЕС се рециклират , за разлика от 36% през 2007 г.
  • Най-голямо увеличение между 2007 и 2015 г. са дошли от Словения, Литва, Латвия, Полша и Италия (20-32%)
  • Процента на депонираните отпадъци в Европейския съюз е намалял от 43% през 2007 г. до 26% през 2015 г.

Подобренията показват, че обвързващите цели за рециклиране имат голямо влияние върху управлението на отпадъците. Въпреки това, предотвратяването на отпадъци от ремонт и повторна употреба е необходимо също така да се впишат по-добре в затвореният цикъл на отпадъчната промишленост.

Обвързващите цели на Рамковата директива за отпадъците работят, токсичното депониране е намаляло и нивата на рециклиране са се увеличили, но ние трябва да погледнем отвъд рециклиращата икономика, като си поставим цели, които ще осигурят намаляване на общото количество произведени отпадъци и по-голямата повторна употреба и ремонт.

В средата на март, Европейският парламент ще има шанс да поднови своята амбиция и ще гласува за по-дългосрочно обвързващи цели за предотвратяване на отпадъците и ще си постави по-високи цели за рециклиране.

НПО призоваха за задължителни мерки за подобряване на разделното събиране на всички потоци от отпадъци, включително биологичните отпадъци. Искат рециклирането да стане 70% за 2030 г.. Настояват за по-строги правила относно отговорността на производителите, насочени към стимулиране на еко-дизайна.

Европейският парламент ще гласува в пленарна зала между 13-ти и 16 Март 2017 г. актуализацията на Рамковата директива за отпадъците, а по-късно през годината държавите-членки ще вземат решение дали да одобрят измененията по нея.


     

 


Последни