Натура 2000 в България е правена без научни данни

  16 Декември 2019, 22:19     7678     14   
     


Снимка: Степен пор в България няма, но се опазва в 28 зони по Натура

През периода 2005-2007 година, когато са определяни зоните по Натура 2000, не са правени теренни проучвания,  какви растителни и животински видове има на дадено място.

Изкуствено е завишаван  броят на  защитените   видове при определянето на зоните в Натура 2000 в България. Това стана ясно, когато на 28 август тази година България докладва пред Европейската комисия за влошаването на състоянието на тези  видове и техните  местообитания. Очертаването на Натура 2000 е направено в периода 2005-2007 година срещу 9 милиона лева от зелени екологични неправителствени организации. Зоните  са създадени на базата на недостоверни данни, за което експерти и учени сигнализират от години.

На всеки 6 години държавите-членки на ЕС са длъжни да информират Брюксел по чл. 17 от Директивата за местообитанията за състоянието на защитените видове, предмет на опазване съгласно Закона за биологичното разнообразие.

Но докладването не отразява действителната ситуация у нас.

При изработването на Натура 2000, която днес заема 34.8% от територията на страната, не са проведени задължителните теренни проучвания на място. Това означава, че няма доказана чрез научни методи информация, че на  дадена територия има точно тези видове и местообитания. Не са използвани GPS-координати, точни локации, тракери (уреди за проследяване), фото-капани и научни публикации. Отделно, за очертаване границите на тези зони са използвани дребномащабни карти – 1 към 100 000, което  води до допълнителна неточност на данните.

Поради тези причини в българската Натура 2000 са включени зони за опазване, в които има заводи, фабрики, мини, кариери, гробищни паркове, индустриални терени и сметища.

Непрекъснато налаганите внушения, че в България биоразнообразието е застрашено вследствие на човешката дейност, не отговарят на истината. Трудно е да се докаже, че в България е влошено състоянието на растителните и животински видове, защото  в рамките на ЕС, сме държавата  с най-сериозната демографска криза. За 30 години населението е намаляло с над 2 милиона души, обезлюдени са цели региони, заличени са стотици села. Това означава, че на големи територии няма никаква икономическа активност и нищо не пречи на развитието на биоразнообразието.

Ето  част от примерите,  какво и къде се опазва в България:

- Степният пор е определен за опазване в 26 защитени зони, регистриран е в 28, но не е забелязан в нито една от тях. Значи, в България няма пор от този вид, но  той продължава да е защитен.

- Рисът е предмет на опазване в 11 защитени зони, като  е посочено, че го има в 21. За доклада до ЕК през 2019, рис  е установен в 4 зони, като в 3 от тях са намерени само  следи, а в четвъртата данните са отпреди 2008 г. В същото време,  публично известен факт е, че рис в България не е виждан от десетилетия. Няма достоверни научни данни, получени чрез изследване на косми от козина, фекалии или снимки от фото-капани. Въпреки това  рисът се опазва.

- Пъстрият пор се опазва в 181 защитени зони, отбелязан  е в 172, но е установен в едва 31 от тях. В 150 зони го няма, но продължаваме  да го опазваме в тях.

- Червенокоремната бумка /вид жаба/ е определена за опазване в 115 защитени зони, описана е  в 122 , а е установена само в 69 от тях.

- Добружданският хомяк е предмет на опазване в 88 защитени зони, картиран е в 77, а е регистриран едва в 1 защитена зона.Продължаваме  да го  пазим в останалите 87.

- Мишевидният сънливец е предмет на опазване в 21 защитени зони, но и той е рагистриран само в 1  зона.

Подобно е състоянието и на десетки други животински и растителни видове – на хартия те се опазват, а всъщност на място ги няма. За тяхната защита в зони, където липсват, се отделят огромни пари от европейския и националния бюджет. Тези видове не са изчезнали от зоните - тях просто не ги е имало там.

Цитираните факти затвърждават подозрението, че не са провеждани никакви теренни работи , които да дават достоверни данни.  На МОСВ не е предоставяна информация и доказателства за реално извършени теренните изследвания при определяне на зоните в Натура 2000. Авторите са отказвали такава информация под претекст, че тя е тяхна интелектуална собственост, въпреки че за събирането й те  са получили 9 милиона лева.


     

Атанас23.12.2019 г., 18:47 ч.

Опазването на природата го разбирам така:Имаш бизнес, печелиш и отделяше за каузата опазване на околната среда.Не приемам схемата :правиш НПО ,печелиш поръчки и взимаш пари за тази работа.Ако го правиш така поне недей да твърдиш ,че си природозащитник.Кажи просто,че това работиш.Другото е спекулация.

Зоолог20.12.2019 г., 19:02 ч.

"Зоолог е професия, природозащитник е призвание ,но екологията е бизнес за милиарди"......... Много добре казано. Опазването на природата е обща кауза. За съжаление стана бизнес.

Атанас20.12.2019 г., 18:31 ч.

Зелените направиха така че това да е мръсна дума.Те приватизираха опазването на природата и правят пари от нея.Зоолог е професия, природозащитник е призвание ,но екологията е бизнес за милиарди.

Зоолог20.12.2019 г., 10:41 ч.

Не е сериозно да правите обвинения, без да знаете това дали е така. Аз съм зоолог, а не "зелен". И защо се влага лош смисъл на тази дума. Нима и вие не предпочитате да пиете чиста вода и да дишате чист въздух? И вашите деца да са здрави? Или е по здравословно за всички нас да се обградим с бетон?

Атанас 18.12.2019 г., 19:10 ч.

Цялата Натура е правена на база прогноза и модели.Има поляна ,трева значи има зайци ама никой нито ги е снимал,броил и регистрирал.Всичко е субективно една жена каза.В случая ,един зелен видял нещо.

Зоолог18.12.2019 г., 18:28 ч.

Медията сериозно заблуждава читателите. Не знам защо една и съща статия излиза в различни медии с различни заглавия. Мога да Ви уверя, че са проведени теренните проучвания. Аз лично съм изкарал много дни на палатка и съм събирал данни с GPS, безброй полеви формуляри и така нататък. Вие от къде имате информация, че това не е направе

Христов17.12.2019 г., 17:53 ч.

Поредната зелена шашма, за да има пари за Прокопиев, Тома Белев и Христо Иванов!

Атанас17.12.2019 г., 16:49 ч.

То цялата държава се превърна в пущинак.Там където имаше села с училища пълни с деца сега е само биоразнообразие.Изгониха хората уж да пазят природата.

Луциан Кръстев17.12.2019 г., 16:05 ч.

...то освен ненужни хотели друго не остана...поне на хартия е защитена част от територията...

Алекс17.12.2019 г., 14:38 ч.

В България обичаме да бъдем по-католици и от Папата! Независимо, че това ни коства много пропуснати ползи и хиляди изпуснати инвестиционни възможности!

 


Последни