Само за година: Топлофикация София е платила 221 млн. лв. за въглеродни емисии

  12 Септември 2021, 11:29     2013     0   
     


Само за една година, от юли 2021г. до юли 2022г., Топлофикация София е платила на държавата колосалната сума от 221 милиона лева за въглеродни емисии.

Цената на тези емисии, поради непрекъснатото повишаване на европейските еконорми и изисквания, за последните години се е вдигнала от 5 до рекордните 90 евро за тон. Заради зелената политика на Европейската комисия, наложена на всички страни членки, производствените предприятия в съюза плащат огромни суми за това, че работят и създават работни места.

Тези еконорми правят европейските икономики неконкурентноспособни, и е в основата на икономическата криза на Стария континент. Скъпа енергия и високи разходи за производство. Следствие, на което - високи цени, свито потребление и нисък икономически ръст.Н

Поради липсата на енергия, много държави отново отвориха въглищните си централи. Но търговията със емисии не е отпаднала, което е и причината цената на електроенергията да е неконтролируемо висока.

Какво се случва у нас?

На пресконференция Йорданка Фандъкова представи данни, че Топлофикация София дължи на Булгаргаз 345 млн. лв. Същевременно държавата, в лицето на Министерство на енергетиката, не е изплатило на Топлофикация София 321 милиона лева компенсации за разликата в цената на газа, който ползва дружеството.

Числата доказват, че ако Топлофикация София не плаща огромните суми за въглеродни емисии и получи парите си от компенсациите, дружеството ще има остатъчен финансов ресурс от над 100 милиона лева. Това означава, че Топлофикация София е в добро финансово състояние и няма никаква нужда да се повишава цената на парното за потребителите.

Въпреки безпрецедентната световна енергийна криза, война  и предстоящ тежък зимен сезон, Топлофикация София ще бъде принудена отново да плаща десетки милиони за въглеродни емисии. Това е валидно и за всички топлофикация в страната. Това ще се отрази сериозно на цената на парното и топлата вода, особено през зимата. Затова, временно, до края на войната в Украйна и стабилизиране на европейският енергиен пазар, България трябва да поиска от ЕС спиране на търговията с въглеродни емисии. Това действие ще доведе до спад на  покачването цената на тока, парното и топлата вода. Ефектът ще е за всички -  домакинствата и бизнеса.


     

 


Последни

България

Кирил Петков и баща му си присвоили плажа Корал

   29 Април 2024   4705    0